نوع بیمه نامه را انتخاب کنید:

Page Title

معافیت صنعت بیمه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

معافیت صنعت بیمه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه براساس لایحه اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده، صنعت بیمه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شود، گفت:بیمه‌های زندگی در تامین مالی فعالیت های اقتصادی نقش مهمی دارند.

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در بیست و یکمین همایش  بیمه و توسعه به ایراد توضیحاتی درباره صنعت بیمه پرداخت و با بیان اینکه توسعه اقتصادی بدون سرمایه گذاری مولد امکان‌پذیر نیست، اظهار داشت: برای اینکه زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم، نیازمند شرایط مساعد و امن و محیط با ثبات هستیم، چون در شرایط عدم اطمینان امکان افزایش سرمایه گذاری وجود ندارد.وی دو عنصر اصلی برای فراهم شدن شرایط سرمایه‌گذاری را ثبات در عرصه اقتصاد کلان و مهار تورم و همچنین صنعت بیمه دانست و افزود: برقراری آرامش و ثبات در بازار دارایی‌ها بسیار اهمیت دارد ضمن آنکه بیمه از طریق نوآوری و ارائه محصولات متنوع می‌تواند ریسک فعالیت اقتصادی را کاهش دهد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به کارکردی که صنعت بیمه در پوشش ریسک‌های مختلف دارد می‌تواند جایگاه منحصر به فردی داشته باشد و بیمه به عنوان ابزار مطمئن و کارآمد در تأمین مالی سرمایه‌گذاری نقش به سزایی دارد.طیب نیا در همین ارتباط با اشاره به شرایط جغرافیایی کشور و ضمن تاکید براینکه ایران همواره در معرض بلایای طبیعی است، تصریح کرد: از آنجایی که این مسئله فعالیت‌های اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، صنعت بیمه می‌تواند زمینه برقراری اطمینان را در این فعالیت تامین کند.

وی با بیان اینکه همواره بین توسعه اقتصادی و توسعه صنعت بیمه رابطه دوسویه وجود دارد، گفت: این توسعه صنعت بیمه است که موجبات توسعه اقتصادی را فراهم می‌کند، در حالی که در کشورهای در حال توسعه به نظر می‌رسد این رابطه در جهت عکس است.به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، در این زمینه بیمه‌های زندگی نقش منحصربه فردی دارند، چون با جمع‌آوری سپرده‌های پراکنده و تجمیع آن زمینه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ فراهم می‌شود. صنعت بیمه می‌تواند از طریق بیمه‌های زندگی در تامین مالی فعالیتهای اقتصادی نقش مهمی ایفا کند.

طیب نیا همچنین گفت: بانک‌ها معمولاً کمتر به تامین مالی بلند مدت می‌اندیشند و وظیفه تامین مالی عمدتاً در اختیار بازار سرمایه است که بیمه هم یکی از ارکان مهم آن به شمار می‌رود. از همین رو بیمه‌های زندگی می‌توانند منابع مالی را برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت فراهم کنند و این نقش ممتاز صنعت بیمه و رشد اقتصادی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه براساس لایحه اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده، صنعت بیمه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شود، تصریح کرد: عوارض وضع شده بر بیمه ها به تدریج حذف و قدم‌های موثری برای بهبود وضعیت بیمه برداشته می‌شود.وی ضمن تاکید براینکه تنوع و جامعیت بیمه‌ای هنوز به حد مطلوب نرسیده و اگر بخواهیم میزان ضریب نفوذ بیمه را صرفاً به عوامل فرهنگی نسبت دهیم، فرار از مسئله اصلی است، گفت: بیمه مرکزی هم بنا ندارد، به عنوان رقیب بخش خصوصی عمل کند و امیدواریم سهم بخش خصوصی از بازار بیمه افزایش یابد.

اشتراک گذاری:
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.