نوع بیمه نامه را انتخاب کنید:

Page Title

تشریح برنامه های بیمه مرکزی

تشریح برنامه های بیمه مرکزی

سید محمد کریمی در نشست خبری صبح امروز که به مناسبت گرامیداشت دهه فجر برگزار شد با اشاره به وظیفه کلی بیمه مبنی بر اطمینان دهی و رفع نگرانی برای کلیه آحاد مردم عنوان کرد: تمرکز بیمه مرکزی در حال حاضر بر بیمه های زندگی است.
وی در بیان دلیل گفته خود اظهار داشت: در گذشته بیمه عمر تنها به شرط فوت وجود داشت اما در حال حاضر ما خواستار تقویت بیمه عمر در زمان حیات هستیم.
به گزارش سایت تحلیلی -خبری آیین، وی در ادامه به تصویب آیین‌نامه جدید بیمه‌های زندگی در کشور اشاره کرد و گفت: با تصویب این آیین‌نامه دو نکته مهم و اساسی در صنعت بیمه شکل گرفت، و با حذف سقف سنی و بیمه مستمری امیدواریم تا این بیمه نامه در کشور افزایش یابد و ضریب نفوذ آن بالا رود. وی اشاره کرد با وجود آن که با حذف سقف سنی در بیمه های زندگی میزان ریسک پذیری در این بیمه افزایش می یابد اما شرکت های بیمه باید با بکارگیری روش ها و اتخاذ تدابیر مناسب تا حد مناسبی این موضوع را مدیرت نمایند.
رئیس کل بیمه مرکزی تصویب نهایی آیین‌نامه توانگری مالی شرکت های بیمه را در کنار توسعه بیمه‌های زندگی جزء اولویت های اساسی برشمرد و افزود: پیش از این صنعت بیمه به صورت تعرفه‌ای فعالیت می‌کرد که ما با برداشتن این محدودیت فضای رقابتی مناسبی را میان شرکت‌های بیمه به وجود آورده‌ایم. وی مهمترین بخش آیین‌نامه توانگری مالی را رتبه بندی شرکت های بیمه بر اساس توان مالی دانست تا بیمه گران با توجه به ذخایر فنی و مالی خود بتوانند ریسک ها را مورد پذیرش قرار دهند. وی افزود: البته این آیین‌نامه هنوز به مرحله نهایی نرسیده و همچنان در دست بررسی است.
وی به دیگر نکته مهم آیین‌نامه مذکور که رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه است اشاره کرد و گفت: در رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه، بیمه مرکزی با ایجاد چند شرکت ارزیابی فعالیت شرکت‌های بیمه را رتبه‌بندی می‌کند که البته یکی از معیارهای اساسی رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه میزان رضایت مشتریان است.کریمی اضافه کرد: امیدواریم ظرف شش ماه آینده بحث رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه به مراحل نهایی برسد.
وی در خصوص اقدام بیمه مرکزی درخصوص بیمه های تکمیلی گفت تا به حال ارائه بیمه درمان تکمیلی به صورت گروهی و حداقل به گروه های 50 نفره در قالب تشکیلاتی ارائه می شد اما در حال حاضر بیمه تکمیل درمان به صورت خانوادگی و انفرادی نیز ارائه می شود و این موضوع به صنعت بیمه کشور ابلاغ شده است.
وی، برقراری بیمه مستمری را از دیگر برنامه های صنعت بیمه اعلام و بیان کرد: بر این اساس افراد می توانند در زمان اشتغال سرمایه ای را ذخیره کنند که در قالب بازنشستگی به صورت مستمری دریافت نمایند.
کریمی در مورد تایید صلاحیت مدیران شرکتهای بیمه گفت: بیمه مرکزی تمرکز جدی خود را بر تأیید صلاحیت فنی مدیران عامل شرکت ها قرار داده که در این مسیر تا حدودی نظارت بر اعضای هیات مدیره شرکت‌ها نیز دارد. وی افزود: بر اساس مقررات بیمه مرکزی تایید صلاحیت فنی مدیرعامل و معاون فنی شرکتهای بیمه برعهده بیمه مرکزی است که این کار در حال انجام است و کارگروهی برای این کار تشکیل شده، ضمن اینکه در حین کار این موضوع مورد نظارت قرار می گیرد، همچنین اگر مدیران انحرافی داشته باشند توسط کارگروه گزارش و بر اساس قوانین شرکت های متخلف مورد برخورد قرار می گیرند. وی ادامه داد: در مورد اعضای هیئت مدیره شرکت های بیمه نیز صلاحیت های امنیتی و سیاسی مورد ارزیابی قرار می گیرد.
رئیس شورایعالی بیمه در مورد اعطای مجوز و تاسیس شرکت های جدید گفت: در حال حاضر 24 تقاضا به بیمه مرکزی ارائه شده است ضمن آن که تحقیقات صورت گرفته حاکی از ظرفیت بالای این صنعت برای ورود شرکت های جدید بیمه ای است. کریمی ادامه داد : برخی از درخواست کنندگان با توجه به بحث افزایش سرمایه و جدی بودن نظارت از ادامه کار منصرف می شوند اما برخی دیگر وارد صنعت می شوند. رئیس شورایعالی صنعت بیمه همچنین درباره راه اندازی اولین شرکت بیمه تعاونی گفت: مجوز اولین شرکت بیمه تعاونی صادر شده و با همکاری بخش تعاون این شرکت راه اندازی و فعال خواهد شد و هیچ مانعی برای فعالیت این شرکت در صنعت بیمه وجود ندارد.
کریمی در ادامه این نشست گفت:‌بیمه مرکزی درصدد است با تعریف رشته‌های جدید تا حدودی این ضریب نفوذ را افزایش دهد. زیرا با توجه به پتانسیل های داخلی هنوز هم ضریب نفوذ بیمه در کشور رقم مطلوبی ندارد. وی خاطر نشان کرد: در این مسیر لایحه‌ای تدوین، و به مجلس تحویل داده شده است. تا بیمه‌های مناطق مسکونی در قالب یک قانون برای تمام مردم اجباری شود که شاید بتوان گفت با توجه به این مکانیزم های ضریب نفوذ بیمه در کشور با رشد مطلوبی مواجه شود.
کریمی در خصوص اختصاص بخشی از یارانه‌ها برای توسعه فرهنگ و رشته‌های بیمه‌ای در جامعه گفت:‌بیمه مرکزی در حال رایزنی است تا بتواند بخشی از یارانه‌ها را در جهت عرضه خدمات بیمه‌ای در روستاها و شهرها به کار گیرد، وی گفت برای نمونه در دو استان این طرح، به صورت آزمایشی در حال اجرا است که امیدواریم با طی کردن این مراحل بتوانیم آن را در تمام استان‌ها گسترش دهیم.
رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص عدم تائید نهایی آیین نامه توانگری مالی گفت: این کار به قدری مهم و اساسی است که نمی توان در باره آن تصمیم عجولانه گرفت زیرا این آیین نامه رتبه بندی و توان مالی شرکت های بیمه را مورد بررسی قرار می دهد و امیدواریم تا اوایل سال آینده به تصویب نهایی برسد.
وی در ادامه به ارائه آماری از فعالیت صنعت بیمه در سال جاری پرداخت و گفت: سال جاری حدود 60 میلیارد ریال حق بیمه تولیدی را پشت سر گذاشته است که این رقم در مقایسه با سال گذشته 44 درصد افزایش داشته است.
به گفته وی البته با توجه به اینکه هنوز سال به پایان نرسیده و برخی از پرونده خسارات همچنان در دست بررسی است باید گفت: ضریب خسارت در حال حاضر در صنعت بیمه قریب 60 است

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.